Dlaczego wybór okien jest tak istotny

0
1535

Ceny mieszkań są bardzo wysokie. Dlatego coraz więcej osób zamiast zakupu mieszkania w bloku decyduje się na budowę domu. Wbrew pozorom budowa domu nie jest już inwestycją długoterminową i już po niemal pół roku można wprowadzić się do wymarzonego „gniazdka”. Wystarczy tylko zdecydować się na budowę domu z prefabrykatów. Gdy już gotowe są mury to czas pomyśleć o oknach. Okna najlepiej zamawiać, gdy dom jest już zadaszony, a pozostają już tylko prace wykończeniowe.

Izolacja termiczna okien- od czego zależy?

Jak wiadomo ceny ogrzewania są bardzo wysokie. Niestety z powodu złego wyboru okien narażamy się na dodatkowe koszty. Dlatego tutaj nie ma miejsca na błędy. Zatem warto zwrócić uwagę na izolacyjność termiczną. Zależy ona od wielu czynników. Warto tutaj zwrócić uwagę na wielkość szyby, gdyż to ona w dużej mierze ma za zadanie zapewnić doskonałą izolację cieplną. Im więcej jest szyb, tym izolacja jest lepsza. Również warto zdecydować się na powłoki niskoemisyjne, które pozwalają lepiej utrzymać ciepło. Należy dodatkowo zwrócić uwagę na wypełnienie przestrzeni okiennych. Tu prym wiodą gazy szlachetne. Należy jeszcze zwrócić uwagę na profil, w tym przypadku najlepiej sprawdzają się profile wykonane z tworzyw węglowych.

Jakie okna wybrać– bo materiał ma znaczenie

Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele rodzajów okien. Różnią się kształtem, ale i wymiarami. Mogą być też wykonane z różnych materiałów. Tutaj prym wiodą okna PCV, czyli inaczej zwane oknami plastikowymi. Warto tutaj wiedzieć, że okna PCV wyróżniają się nie tylko niską ceną, ale również mogą być oknami pasywnymi, zatem energooszczędnymi. Nie wymagają również jakiejkolwiek konserwacji, czy dodatkowego malowania. Również dużą popularnością cieszą się okna drewniane. Takie modele szczególnie wyróżniają się prezencją i eleganckim wykończeniem. Jednak okna drewniane nie są pozbawione wad. Otóż w ich przypadku problemem może być konserwacja. Co kilka lat konieczne jest ich malowania, a nawet co 10 lat niekiedy konieczna jest wymiana. Z kolei okna o profilu aluminiowym nie są pasywne, zatem największym problemem jest utrzymanie ciepła.

Czy warto wybierać okna antywłamaniowe?

Oczywiście bezpieczeństwo ważna rzecz. Trudno się temu dziwić. Dlatego okna antywłamaniowe wydają się całkiem dobrym rozwiązaniem. Otóż na samym początku warto zwrócić uwagę na konkretne rozwiązania, które w dużej mierze zapewniają bezpieczeństwo. Są to np. okucia i klamki, które uniemożliwiają otwarcie z zewnątrz. Przy jakiejkolwiek próbie otwarcia klamki zaciskają się zdecydowanie mocniej, zatem włamanie nie jest możliwe. Dobrym rozwiązaniem są również powłoki antywłamaniowe, dzięki temu zbicie szyb jest niemal niemożliwe. Warto też zwrócić uwagę na laminat, który stanowi doskonałe zabezpieczenie. Takie okna są stosunkowo drogie. Zatem można je zamontować tylko w tych miejscach, które są bardziej narażone na włamanie. Zatem to na pewno parter, jak i kotłownia, czy też piwnica. Oczywiście cennik okien zależy nie tylko od materiałów, ale również od wyboru producenta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here