Praca tymczasowa często podejmowana jest sezonowo, innym popularnym rozwiązaniem jest zatrudnianie pracownika na określony czas w ramach zastępstwa za osobę przebywającą na urlopie. Dla osoby podejmującej takie zatrudnienie może być to okazja do zarobku, a także do zdobycia doświadczenia i wpisu do CV.
Przeczytaj też: http://www.synat.pl/czym-jest-praca-tymczasowa/
Praca tymczasowa – warunki, przepisy prawne, umowy
Według prawa praca tymczasowa dzieli się na sezonową, doraźną oraz okresową. Maksymalny okres na jaki taki pracownik może zostać zatrudniony to nieprzerwanie 36 miesięcy, co jest długim okresem i nie każdemu może kojarzyć się z czymś tymczasowym.
Warto pamiętać, że osoby zatrudniane tymczasowe rekrutuje agencja zatrudnienia. Warto wybierać te firmy, które znajdują się w rejestrze Agencji Zatrudnienia. Pomimo, że to agencja odpowiada za cały proces koszty ponosi pracodawca zatrudniający.
W przypadku prac związanych z transportem, produkcją czy magazynowaniem istnieją dodatkowe odrębne przepisy. Taki pracownik nie może m.in. wykonywać pracy szczególnie niebezpiecznej, zgodnie z art. 237 Kodeksu pracy, a także pracy, która wymaga uzbrojenia pracownika w broń palną czy paralizator.
Zalety i wady pracy tymczasowej
W przypadku pracodawcy, który potrzebuje pracownika na pewien okres możemy wyliczyć niemalże same zalety. Jedną z kluczowych jest to, że w przypadku branż, które działają sezonowo czy od zlecenia do zlecenia nie ponosi się stałych kosztów, a jedynie w momencie kiedy jest praca.
Jeśli chodzi o wady to możemy wskazać tu koszty związane z pozyskaniem nowego pracownika. Aczkolwiek biorąc pod uwagę fakt, że przedsiębiorca nie musi pilnować całego procesu można uznać to za opłacalny proces.
Praca tymczasowa w oczach pracownika również posiada zalety jak i wady. Wiele zależy od tego kto podejmuje dane zatrudnienie. Jeśli są to studenci to największym plusem jest sezonowość i uzyskanie możliwości zarobkowania w czasie przerw od nauki.
Kiedy mówimy o minusach takiej pracy możemy wymienić brak stabilizacji, często mało ambitne zadania do wykonania bądź niezwiązane z obraną ścieżką kariery. Niekiedy może to być także niska pensja.
Zobacz też: http://www.fondital.pl/skladki-na-ubezpieczenie-spoleczne/