Terapia małżeńska to krok, na który decyduje się wciąż niewiele par, a szkoda, bo to jeden z najlepszych sposobów na poradzenie sobie nawet z najpoważniejszym kryzysem. Problemy w relacjach to temat rzeka, każdy związek cechuje inna dynamika i różne podejście do trudnych sytuacji, da się jednak wyodrębnić kilka grup zachowań i sytuacji, które są powszechne i spotykane niemal w każdej relacji, w szczególności takiej z długim stażem.

Kiedy warto udać się do terapeuty?

Wiele osób uważa, że udanie się do specjalisty to niepotrzebne działanie, które nie przyniesie żadnych rezultatów. Zdarza się również tak, że ludzie nie decydują się na wizytę u psychologa, ponieważ bagatelizują swoje problemy. Ośrodek, w którym można uzyskać pomoc w zakresie terapii dla par w Warszawie, Krakowie, Łodzi lub innej większej aglomeracji, nie jest trudny do odszukania. W mniejszych miejscowościach również można znaleźć takie placówki, co więcej, wielu terapeutów prowadzi sesje online. Pomoc terapeuty jest cenna niemal na każdym etapie związku, wtedy gdy zaczynają pojawiać się problemy, które trudno samodzielnie rozwiązać. Najczęściej pojawia się brak komunikacji – ludzie coraz mniej ze sobą rozmawiają, czego rezultatem staje się stopniowe oddalanie się od siebie i rozluźnianie więzi. Każdy większy kryzys zaczyna się od pozornie nieistotnego problemu, starcia, kłótni, nieporozumienia, które nieprzepracowane zaczynają działać na zasadzie kuli śnieżnej. Niewyjaśnione kwestie urastają do rangi poważnego konfliktu, gdy nie są rozstrzygane na bieżąco. Konsekwencje takich „błahostek” mogą mieć bardzo poważne skutki, prowadzące, niestety, do zdrady lub przemocy. Dlatego gdy kłótnie przebiegają zawsze w ten sam sposób, dotyczą ciągle tych samych kwestii lub nie ma ich wcale, ponieważ parze zaczyna obojętnieć ogólna sytuacja w związku, warto zgłosić się po pomoc do specjalisty.

Co jest ważne w terapii małżeńskiej?

Terapeuta specjalizujący się w relacjach musi być osobą akceptowaną przez oboje partnerów. Często nie tylko kwalifikacje, ale nawet płeć czy osobowość mają w tym wypadku kluczową rolę. Zmuszanie się do czegokolwiek, niestety, zaowocuje frustracją i niechęcią do całego procesu terapeutycznego. Gdy psycholog zostanie już wybrany, kolejnym ważnym etapem jest zbudowanie zaufania. W terapii par bardzo ważne jest, aby nie mieć oporów przed dzieleniem się ze specjalistą nawet najintymniejszymi szczegółami z własnego życia lub związku. Gdzie szukać psychologa w Warszawie? To żaden problem! W takich lokalizacjach gabinetów jest najwięcej i kolokwialnie mówiąc – jest w czym wybierać. Można też korzystać z usług znakomitego stołecznego terapeuty nawet wtedy, gdy mieszka się np. w Sosnowcu – w formie sesji online.

Na pierwszym spotkaniu terapeuta przeprowadzi wywiad, co pozwoli mu na wstępne zorientowanie się w sytuacji i rozpoczęcie poszukiwania przyczyn kryzysu. Terapia dla par nie może zaistnieć, jeżeli obie osoby, które są w związku, nie będą wyrażały entuzjazmu i chęci zaangażowania się w proces terapeutyczny – jest to kluczowy element decydujący o powodzeniu terapii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here