Chcąc kupić taniej mieszkanie, powinniśmy się przyjrzeć różnym dostępnym opcjom. Jedną z nich może być Mieszkanie Plus – program rządowy skierowany już nie tylko do młodych ludzi.

Kto może skorzystać z programu Mieszkanie Plus
Program Mieszkanie Plus, wspomagający potrzeby mieszkaniowe Polaków to opcja, która miała być przeznaczona zarówno dla osób najmujących jak u kupujących mieszkania. Z programu skorzystać może każda osoba fizyczna, niezależnie od wieku. Dopłaty do czynszu przyznane mogą być każdej osobie, która zobowiąże się, że będzie regularnie go opłacać, jednak pierwszeństwo będą mieć osoby o niskich zarobkach i rodziny wielodzietne. Jeśli chodzi o kupno mieszkania, programem miały być osoby, które zarabiają za dużo by otrzymać mieszkanie od gminy, ale jednocześnie za mało by mogły sobie pozwolić na kupno nieruchomości. Również w tym wypadku spodziewano się kryteriów pierwszeństwa, jednak jak okazało się, niemożliwością jest wybudowanie mieszkań, które byłyby dostępne w cenie 2-3 tysiące za metr, dlatego też na ten moment, program rządowy ograniczony jest do wsparcia dla najemców.

Założenia programu
Program rządowy ma trzy główne filary – Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, który rozporządza gruntami przekazanymi od Skarbu Państwa, drugi filar zajmujący się wsparciem budownictwa prywatnego oraz trzeci – dopłaty do czynszu dla osób najuboższych. Mieszkania dostępne są w ramach komercyjnych umów najmu, z dopłatami wyrównującymi różnice. Jak wyliczono, w Polsce brakuje około trzech milionów mieszkań, szczególnie dla ludzi młodych, dopiero stawiających pierwsze kroki w życiu zawodowym, często za najniższą krajową, która nie pozwala im utrzymać się i wynająć mieszkania. Dopłaty do czynszu mogą być uzależnione od lokalizacji Co prawda, wycofano się z pomysłu dofinansowania zakupu mieszkań, jednakże beneficjenci programu będą mogli, jak w przypadku mieszkań komunalnych, skorzystać z możliwości wykupu lokalu. Jest to jednak obwarowane warunkiem dość trudnym do spełnienia – zakłada się bowiem, że najemcy dążący do wykupu mieszkania będą mieszkanie wynajmować przez 30 lat. Oczywiście można w czasie wynajmu zmienić zdanie i najpierw działać tylko jak najemca, a w międzyczasie zgłosić chęć wykupu, nie trzeba deklarować się na początku. Ma to o tyle istotne znaczenie, że dopłaty najprawdopodobniej będą wypłacane przez okres 10 lat. Jakie koszty ponoszą najemcy? Przede wszystkim czynsz, niższy niż w przypadku średniej ceny w wynajmie od osób prywatnych. Stawki czynszu uzależnione są od lokalizacji – najniższa w województwie warmińsko-mazurskim, najwyższa – w mazowieckim. Stawka też jest wyższa dla osób chcących wykupić mieszkanie. Drożej jest także w dużych miastach wojewódzkich. Kolejną opłatą jest opłata eksploatacyjna – zawiera opłaty administracyjne na rzecz zarządcy budynku, a więc te, które spożytkowane zostaną na przykład na sprzątanie klatek schodowych czy dbałość o zieleń przed budynkiem oraz na fundusz remontowy.

Przeczytaj również: Jak obliczyć wartość mieszkania?

Mieszkanie plus – pomoc czy bubel?
Oblicze programu mieszkanie plus zmienia się dynamicznie. Z jednej strony faktycznie wspomaga on ludzi w najmowaniu mieszkań, co ma szczególne znaczenie w przypadku osób „na dorobku”, w dużych miastach, gdzie pensja i tak niekoniecznie musi korelować z kosztami utrzymania. Z drugiej strony wskazywane są wady programu – budowa mieszkań w pośpiechu, z tańszych i gorszych materiałów. Problemem jest również mniejsza ochrona praw lokatorów, którzy mogą zostać zmuszeni do opuszczenia lokum bez wyroku eksmisyjnego. Nabór wniosku ruszył. Na początku stycznia do mieszkań w stanie deweloperskim wprowadzą się najemcy. Jak zadziała w rzeczywistości program, przekonamy się wtedy.

Na razie, żeby zorientować się w różnicy między tym co oferuje program Mieszkanie Plus, a tym co dostępne jest na rynku nieruchomości można przejrzeć portale takie jak https://sonarhome.pl/. Zapoznamy się tam ze średnią ceną mieszkań na rynku, co pomoże nam wyliczyć, na ile opłaca się czekać na wykup w ramach programu Mieszkanie Plus.

Źródło: https://sonarhome.pl/lp/mieszkanie-plus-zasady-czynsz-warunki-wniosek

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here