Zakupienie własnego mieszkania to spory wydatek. Dziś jest jeszcze wyższy niż przed rokiem, ponieważ ceny lokali niemalże we wszystkich miastach poszły w górę.

Od 150 tysięcy złotych za małą kawalerkę aż do ponad 1 miliona za luksusowy apartament w centrum Warszawy lub w nadmorskim kurorcie – ceny nieruchomości w Polsce są spore, ale nie studzi to zapałów klientów, którzy stale zawierają nowe umowy z deweloperami.

Zapotrzebowanie na nowe inwestycje mieszkaniowe Lublin oraz w wielu innych miastach w kraju jest stale bardzo wysokie. Nowe mieszkania kupujemy ochoczo nawet pomimo niedawnych wzrostów – w niektórych lokalizacjach ceny w porównywaniu z poprzednim rokiem wzrosły nawet o ponad 10 procent!

Co wywołało wzrosty cen?

Wyższe ceny mieszkań są wypadkową wielu czynników, które razem złożyły się na podwyżki. Wśród nich warto wskazać między innymi na wzrosty cen gruntów oraz na podwyżki cen materiałów budowlanych i wykończeniowych. Rosną przy tym koszty prac – deweloperzy płacą więcej robotnikom, co także przekłada się na ostateczny koszt nieruchomości.

Jak wskazują eksperci, za wzrosty odpowiedzialni są też poniekąd sami klienci – poszukujemy coraz to większych mieszkań w prestiżowych punktach, dlatego nasze rosnące wymagania również powodują zwiększenie średnich cen nieruchomości na rynkach mieszkaniowych.

Podwyżki po części powiązane są również z faktem, że mieszkania często kupują inwestorzy, którzy następnie przeznaczają je na wynajem. Duże zainteresowanie sprzedażą nieruchomości pozwala deweloperom na wprowadzenie podwyżek.

Czy to dobry czas, aby kupić swoje mieszkanie?

Czy mieszkania po podwyżkach cen nadal są atrakcyjne dla kupujących? Deweloperzy nie zauważają znacznych zmian w dynamice sprzedaży. Klienci zatem nadal decydują się na zawieranie umów – także na etapie „dziury w ziemi”, czyli zanim budynek zostanie oddany do użytkowania.

Gdy także myślimy o kupnie własnego mieszkania, ten rok może być również dobrym momentem na transakcję. Eksperci wskazują, że ceny nieruchomości mogą dalej iść w górę – kupując mieszkanie teraz, unikniemy jeszcze wyższych kosztów w przyszłości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here