Ponad połowa Polaków udających się na wakacje za granicę wybiera zorganizowane wycieczki. Niestety co roku, nie tylko w okresie urlopowym media obiegają historie turystów, którzy utknęli w hotelach i na lotniskach ze względu na bankructwo biura podróży. Czy można ubezpieczyć się na taką ewentualność? A może istnieją sposoby, by nie dopuścić do podobnej sytuacji? Wyjaśniamy!

Zweryfikuj biuro podróży przed podjęciem decyzji o wyjeździe

Jeśli pragniesz uniknąć przykrych skutków bankructwa biura podróży w trakcie Twoich wakacji, wybieraj wycieczki świadomie. Na polskim rynku działa wiele biur podróży, począwszy od niemal anonimowych, po reklamujące się w mediach przez cały rok. Wszystkie kuszą nas niekiedy bardzo korzystnymi ofertami, jednak zanim zdecydujesz się na jedną z nich, sprawdź wiarygodność organizatora. Pomocna będzie na przykład Centralna Ewidencja i Wykazy w Turystyce, czyli baza w której zweryfikujesz zabezpieczenie finansowe touroperatora i jego ubezpieczenie wraz z terminem. Zapoznaj się także z opiniami dotychczasowych klientów.

Konsekwencje bankructwa biura podróży

Bankructwo może przydarzyć się jeszcze przed Twoim wyjazdem. W takiej sytuacji przysługuje ci zwrot poniesionych kosztów, o który możesz ubiegać się u ubezpieczyciela biura podróży. Suma gwarancyjna powinna pokryć roszczenia osób poszkodowanych. Jeśli tak się nie stanie, od 2016 roku interesy turystów wspiera Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, który pokrywa brakującą część roszczeń. Poszkodowani turyści nie są więc pozostawieni samym sobie.

Na podobnych zasadach odbywa się pomoc osobom, które z powodu bankructwa biura podróży utknęły za granicą. W tej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się z rezydentem podmiotu odpowiadającego za organizację wycieczki, którego zadaniem będzie jak najszybsze zorganizowanie powrotu do Polski. Turyści również mogą liczyć na zwrot kosztów, w tym przypadku obejmujących niewykorzystaną część wycieczki. Typowe ubezpieczenie na wakacje oferowane przez firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj nie zabezpiecza klientów przed bankructwem biura podróży. Na szczęście istnieje Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, za to ubezpieczenie turystyczne warto wykupić z innych względów.

Ubezpieczenie na wakacje na inne okazje

Dobre ubezpieczenie na wakacje zapewnia podróżnym pomoc medyczną na miejscu, jak również ewentualny transport medyczny do kraju. Bardzo ważnym elementem polisy jest także ubezpieczenie NNW. O nie powinny zatroszczyć się nie tylko osoby planujące uprawiać w trakcie wyjazdu sporty ekstremalne. Nie powinno się zapominać także o ubezpieczeniu Assistance, które ułatwi błyskawiczne zorganizowanie pomocy w nagłych sytuacjach. Na wszelki wypadek warto rozważyć także turystyczne ubezpieczenie OC, a dla wielu osób zbawienne może okazać się ponadto ubezpieczenie bagażu lub sprzętu sportowego.

Jak wybrać najkorzystniejsza polisę? Wysokość sumy gwarancyjnej powinna wynosić przynajmniej 200 tys. zł, co zapewni względny spokój w trakcie podróży po Europie. Im udajemy się dalej, tym lepiej zaopatrzyć się w wyższą polisę. Przede wszystkim, należy porównać wiele ofert, by wybrać najkorzystniejszą, co umożliwiają internetowe porównywarki ubezpieczeń turystycznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here