Rozwód nie jest łatwą sprawą. Dla każdego jest to stresująca sytuacja, ponieważ wymaga wizyty w sądzie, często dochodzą porady od adwokata od rozwodów oraz sprawy o podział majątku. Niekiedy potrzebna jest opinia biegłego w sprawie rozwodowej. Jak to wygląda?

Kto może powołać biegłego w sprawie o rozwód?

Jeśli okoliczności sprawy wymagają specjalistycznej opinii, sędzia powołuje biegłego. Jego opinia może mieć znaczącą rolę przy wydawaniu werdyktu, gdyż zachodzą takie sytuacje, w których wiarygodność dowodów nie jest do końca pewna dla sądu.

Strony postępowania rozwodowego również mogą złożyć wniosek o powołanie biegłego, jednak sędzia może go odrzucić, jeśli nie widzi podstaw do powołania biegłego. Sąd może również nakazać wnioskującej stronie uiszczenie zaliczki na opinie biegłego. Warto również pamiętać, że prośba o wydanie opinii biegłego może znacząco wydłużyć całe postępowanie.

Takie sprawy zazwyczaj są bardzo skomplikowane dla prawniczego laika, dlatego najlepiej jest zatrudnić adwokata, którego specjalizacją są rozwody. Olsztyn i inne większe miasta to miejsca, w których nietrudno jest o znalezienie takiego dobrego prawnika, który pomoże w każdej sprawie rozwodowej.

Kiedy potrzebny jest biegły w sprawie o rozwód?

Biegły nie zawsze jest potrzebny w sprawie rozwodowej. Tak, jak zostało to wspomniane wcześniej, powołuje się go wtedy, gdy same dowody budzą wątpliwość lub są niewystarczające.

Najczęściej w sprawie o rozwód powołuje się biegłego do wydania opinii psychologicznej dziecka rozwodzącej się pary. Nie jest to jednak wymagane przy każdej sprawie rozwodowej pary posiadającej wspólne dzieci. Biegłego psychologa dziecięcego powołuje się wtedy, gdy rodzice nie są w stanie dojść do porozumienia w sprawie opieki nad dziećmi lub gdy pojawiają się oskarżenia o znęcanie się nad dzieckiem.

Biegły w sprawie rozwodowej powoływany jest również w przypadku problemowego podziału majątku. Najczęściej powołuje się biegłego w przypadku, gdy małżonkowie nie mogą dojść do zgody w sprawie podziału majątku lub na jaw wychodzą zatajone długi współmałżonka. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie kancelarii Vis Legalis: http://www.adwokaciolsztyn.pl/rozwody-olsztyn/

Opinia biegłego w sprawach finansowych dotyczy najczęściej wyceny wspólnych nieruchomości, gdyż to one najczęściej są składnikiem wspólnego majątku. Strony bardzo często mają różne zdania co do wyceny nieruchomości.

[Głosów:4    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here