Prowadzenie firmy to bardzo duże wyzwanie. Cenną pomocą dla przedsiębiorców są certyfikowane systemy zarządzania, które pomagają uporządkować wszelkie działania i podnieść ich efektywność.
Aby dowiedzieć się więcej o certyfikacji ISO, warto wejść na stronę jednostki certyfikującej: https://www.bureauveritas.pl/
Poniżej przedstawiam kilka najbardziej popularnych norm ISO, które można wdrożyć w dowolnej organizacji.
Jakość
Certyfikacja ISO przede wszystkim kojarzy się z systemem zarządzania jakością wg normy ISO 9001. Jest to najpopularniejszy system, który do tej pory zaimplementowało ponad milion organizacji na całym świecie. Dzięki systemowi zarządzania jakością przedsiębiorstwa poprawiają swoją efektywność i osiągają lepsze wyniki finansowe. Norma ta usprawnia zarządzanie dzięki zwiększeniu przejrzystości struktury organizacji i uporządkowaniu wszelkich procesów i procedur. Posiadanie certyfikacji ISO dotyczącej jakości korzystnie wpływa także na wizerunek firmy i jej pozycję na rynkach międzynarodowych.
Środowisko
Kolejną popularną normą Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej jest ISO 14001. Opisuje ona system zarządzania środowiskowego, którego celem jest ograniczenie negatywnego wpływu organizacji na naturę. Norma ta dąży do zminimalizowania ilości zużywanych surowców, a także wody i energii. System środowiskowy zawiera także rozwiązania, które ograniczają ilość powstających w zakładzie odpadów oraz zanieczyszczeń. Warto zauważyć, że wdrożenie tej normy wpływa korzystnie na efektywność firmy, co przekłada się na jej wyniki finansowe. Dzięki certyfikacji ISO w tym obszarze można także podnieść poziom zaufania zarówno partnerów biznesowych, jak i klientów, dla których ekologia jest ważna.
Bezpieczeństwo informacji
W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest także odpowiednie zarządzanie informacjami w organizacji. Norma ISO 27001 pokazuje jak zapewnić bezpieczeństwo danych przechowywanych zarówno w formie fizycznych dokumentów, jak i plików cyfrowych. Certyfikacja ISO w zakresie bezpieczeństwa danych pozwala zminimalizować ryzyko ich uszkodzenia, utraty, czy też wycieku.