Prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się z dużą dozą biurokratyzmu. To sprawia, że w rankingu łatwości prowadzenia biznesu Polska zajmuje dość odległe, 40 miejsce. Co prawda wiele zależy od formy prawnej oraz rodzaju prowadzonej działalności, niemniej wszystkie większe korporacje łączą podobne obowiązki. Jednym z nich jest m.in. audyt finansowy.

Czym jest audyt finansowy ?

Dla przeciętnej osoby pojęcie audytu finansowego jest abstrakcją życia codziennego. Większość etatowych pracowników nawet nie zastanawia się z czym muszą zmagać się ich pracodawcy. Audyt finansowy jest niczym innym, jak kompleksowym badaniem sprawozdania finansowego. Pomimo, że na pierwszy rzut oka kojarzy się z czymś niepożądanym, to tak na prawdę jest to kontrolą całokształtu działalności przedsiębiorstwa, która ma wskazać ewentualne nieprawidłowości. Rozsądni przedsiębiorcy dzięki takiemu działaniu mogą na tym zyskać, nie popełniając dotychczasowych błędów.

Audyt finansowy nie jest czynnością, do której wykonywania uprawniony jest każdy obywatel. Badaniem sprawozdania finansowego zajmują się biegli rewidenci nazywani inaczej audytorami. Biegły rewident jest to osoba fizyczna, która posiada uprawnienia w zakresie wykonywania czynności rewizji finansowej. Jest uważany za osobę zaufania publicznego, której jednym z obowiązków jest dochowanie tajemnicy co do sytuacji badanej spółki.

Czy każde przedsiębiorstwo musi przeprowadzać audyt finansowy ?

Z pewnością wielu przedsiębiorców będzie zastanawiać się, czy audyt finansowy jest zagadnieniem, które ich dotyczy. Tutaj z pomocą przychodzi art. 69 ustawy o rachunkowości. Zawarte w nim wytyczne pokazują, kogo nie ominie takie badanie. Przykładem mogą być banki i towarzystwa ubezpieczeniowe, przedsiębiorstwa, których średnioroczne zatrudnienie przekroczyło 50 osób, czy większość spółek akcyjnych.

Wynik audytu finansowego

Po zakończonym audycie finansowym biegły rewident sporządza opinie i raport badanego podmiotu gospodarczego. Opinia jest najczęściej krótkim dokumentem, którego uzupełnieniem jest wspomniany raport. Biegły rewident w zależności od badania może wydać różnorodne opinie, przy czym najbardziej pożądaną jest opinia bez zastrzeżeń, która świadczy o stabilności finansowej przedsiębiorstwa i braku uchybień.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here