Oczekiwania i potrzeby klientów ciągle rosną, a technologia się zmienia. Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie jakiegokolwiek przedsiębiorstwa bez łańcucha dostaw – jest on tak naprawdę istotą każdej firmy, bez względu na branżę, w jakiej się specjalizuje. Odpowiednie zarządzanie łańcuchem dostaw to podstawa, jeśli chcemy optymalizować swoje procesy produkcyjne.

Zarządzanie łańcuchem dostaw – na czym polega?

Łańcuch dostaw jest sekwencją zdarzeń, które mają na celu dostarczenie określonych towarów oraz usług, na które występuje zapotrzebowanie. Składa się przede wszystkim z sieci producentów i firm zajmujących się dostarczaniem surowców, przerabianiem, produkcją wyrobów finalnych oraz udostępnianiem ich konsumentom. Aby każdy proces przebiegł sprawnie i prawidłowo, należy zadbać o odpowiednie zarządzanie zapasami. Kluczowymi elementami łańcucha są transport oraz magazynowanie.

Zarządzanie łańcuchem polega na takim doborze procesów produkcyjnych, aby przynosiło to ja największe zyski i jak najmniejsze koszty dla przedsiębiorstwa. Duże znaczenie ma odpowiednie planowanie produkcji, pozwalające na rzetelną ocenę całkowitego kosztu, a także czasu, w jakim dana jednostka zostanie wyprodukowana. Optymalizacja zasobów z kolei pozwala na racjonalne wykorzystanie jednostek.

Systemu ERP jako usprawnienie procesu produkcyjnego

System ERP to nic innego, jak planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Polega na zintegrowaniu wszystkich działów i funkcji w danej firmie, przy wykorzystaniu wspólnej bazy danych w ramach jednego systemu. W przypadku systemów wyspowych, wszelkie informacje dotyczące sprzedaży, produkcji czy magazynowania, znajdują się w kilku bazach. Jedynie system ERP pozwala nam na zgromadzenie tych informacji w jednym miejscu. Jest to duże ułatwienie.

Lean manufacturing – zmniejszenie kosztów

System Lean Manufacturing określa filozofię produkcji oszczędnie gospodarującej zasobami. W praktyce, stosowanie się do tej koncepcji pozwala na osiągnięcie krótszego czasu realizacji produkcji, lepszą jakość, a także niższe koszty. W Lean Manufacturing istotną rolę odgrywa dodawanie wartości. Uznaje się, że wartość dodają tylko te czynności, za które klient jest w stanie zapłacić – inne to po prostu marnotrawstwo. Mowa tu o nadprodukcji, zapasach czy nawet nadmiernym ruchu. Eliminacja takich działań jest potencjalnym źródłem poprawy wyników firmy. Wprowadzenie Lean Manufacturing nie jest jednak wcale łatwe – wymaga zdobycia przez pracowników nowej wiedzy, a także umiejętności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here