Nowy ład dla wielu może okazać się korzystny, jednak wiele też osób straci na nowych zasadach swoje pieniądze. To wpłynie nie tylko bezpośrednio na pracodawców, ale także samych pracowników, którzy niestety będą domagali się podwyżek, aby wyrównać pensję do takiej wysokości, jak wyglądała ona jeszcze przed wprowadzeniem nowych zasad. Musimy się więc liczyć ze zmianami, które nie w każdym przypadku okażą się korzystne i co za tym idzie, będziemy pragnąć, powrócić do warunków, jakie panowały jeszcze zanim nowe zasady zostały wprowadzone w życie. Warto więc dowiedzieć się, jak bardzo, a także przede wszystkim czy w ogóle odczujemy nowe zmiany. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jak sobie z nimi radzić, co jest bardzo ważne, abyśmy nie stracili na nowych zasadach.

Rynek pracy w Polsce, jak zmieni się po wprowadzeniu zasad nowego ładu?

Przede wszystkim najbardziej na zasadach nowego ładu skorzystają osoby, które zarabiają najmniej. To właśnie te osoby będą mogły zauważyć dosyć wyraźny wzrost wynagrodzeń, co jest bardzo dobrą informacją. Natomiast osoby, które zarabiają najwięcej i pracują na specjalistycznych i kierowniczych stanowiskach, po wprowadzeniu nowych zasad będą mogły zauważyć, że pensja ulegnie zmniejszeniu. To może niestety doprowadzić do tego, że osoby będą pragnąć, negocjować warunki umowy, a także domagać się powyżej od pracodawcy przynajmniej w takim stopniu, aby nastąpiło wyrównanie do poprzednich wysokości pensji. Musimy jednak mieć świadomość, że nie każdy pracodawca jest w stanie zaproponować swoim pracownikom wyższe pensje i to z kolei spowoduje chęci zmiany pracy przez osoby, które zarabiają najwięcej i zobaczą, że pensja wyraźnie zmniejszy się po wprowadzeniu zasad nowego ładu.

Rozwinięcie tego tematu znajdziesz w artykule https://portalvat.pl/zmiany-w-vat/czy-nowy-lad-wplynie-na-rynek-pracy-w-polsce-2390.html.

Czy nowy ład wpłynie na rynek pracy w Polsce?

Ze względu na to, że wiele osób nie będzie w stanie wynegocjować podwyżki na tyle wysokiej, aby pokryła różnicę po wprowadzeniu nowych zasad, będziemy mogli zauważyć wzrost wolnych etatów na kierownicze stanowiska, a także te specjalistyczne. Wiele osób bowiem najpewniej zdecyduje się na zmianę pracy, bo nie będzie zadowolona ze swojego wynagrodzenia. Możemy więc liczyć na to, że jeśli do tej pory nie znaleźliśmy pracy, która nas satysfakcjonuje, to teraz będziemy mieć taką szansę. Osoby, które zarabiają najmniej, jednak na umowy o pracę będą mogły zauważyć wzrost wynagrodzeń, co również przełoży się na to, że nie będzie aż tak ogromnej rotacji pracowniczej. Pracownik bowiem, który zarabia więcej, nie chce zmieniać pracy, bo jest zadowolony z dotychczasowych warunków. O ile więc pojawią się oferty na kierownicze stanowiska, a także specjalistyczne, gdzie pracownicy zarabiają najwięcej, o tyle mniej płatne zajęcia, które zazwyczaj nie wymagają dodatkowych kwalifikacji, nie będą już tak często spotykane.

Oferty pracy w Polsce jak mocno się zmienią?

Musimy wiedzieć, że przed wprowadzeniem zasad nowego ładu mogliśmy spotkać wiele ofert pracy, które pozwalały nam dorobić dodatkowe pieniądze. Jednak tutaj musieliśmy liczyć się z umową cywilno prawną, a także o dzieło, co będzie niemożliwe po wprowadzeniu zasad nowego ładu. Osoby, które pracowały jako wolne strzelce chcące dorobić pieniądze, jednak bez konieczności zakładania własnej działalności mogą więc być bardzo niezadowolone z zasad, jakie zostały wprowadzone. Musimy bowiem liczyć się z tym, że dorabianie w ten sposób nie będzie już możliwe. Umowy zlecenie, a także umowy o dzieło będą bowiem wiązały się z koniecznością zapłaty składek zdrowotnych, co nie tylko nie będzie opłacało się pracownikom, zmniejszając ich pensję, ale także samym pracodawcom, bo będą musieli niestety dopełnić wszystkie formalności, co może okazać się niestety dodatkowym kłopotem.

Kto najbardziej skorzysta na nowych zasadach?

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku, a także zwiększenie kwoty wolnej już od drugiego progu dochodowego sprawi, że najbardziej na tych zasadach skorzystają osoby, które do tej pory zarabiały najmniej. Musimy jednak wiedzieć, że wiele osób, które pracują na stanowiskach kierowniczych, a także specjalistycznych zobaczą zmniejszenie pensji podstawowej, co może spotkać się z ogromnym niezadowoleniem. Niestety pracodawcy mogą spodziewać się, ze pracownik będzie domagał się podwyżek i kiedy nie otrzyma kwoty, jaka będzie go satysfakcjonować, to niestety zobaczymy chęci zmiany pracodawcy. Może to okazać się bardzo kłopotliwe, bo po podniesieniu kwot, jeśli chodzi o prowadzenie działalności niestety niewiele pracodawców, będzie w stanie zaproponować pracownikom, taką podwyżkę, która będzie zadowalająca. Należy więc wiedzieć, że nie każdy skorzysta na nowych zasadach i musimy liczyć się z tym, że po wprowadzeniu nowych zasad bardzo wiele osób zmieni pracę, bo nie będzie zadowolona z wynagrodzenia, które każdego miesiąca będzie wpływać na konto. Warto przygotować się na nowe okoliczności, aby nie być zaskoczonym tym, co zastaniemy, kiedy zasady nowego ładu zostaną wprowadzone w życie. Dzięki temu nic nas nie zaskoczy i będziemy mogli bardzo szybko ustabilizować sytuację w firmie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here