Pożyczki to coraz popularniejsza forma finansowania w Polsce. Bardzo często ubiegając się o pożyczkę, możemy otrzymać powiadomienie, że instytucja pozabankowa sprawdza klienta w GetScore. Co dokładnie oznacza to pojęcie?

GetScore to nowy system, w którym przechowywane są dane na temat pożyczkobiorców. Pozwala to firmom pożyczkowym na dokładną weryfikację klientów, zanim zostanie im przyznane wsparcie finansowe. Jednym słowem ‒ jest to ocena pod kątem ryzyka niespłacalności danego wnioskodawcy.

GetScore ‒ co gromadzi?

Pożyczka online wiąże się z pewnym ryzykiem dla firm pożyczkowych. Dlatego powstał GetScore, czyli System Oceny Ryzyka Transakcji ‒ lista pożyczkobiorców stworzona we współpracy z Krajowym Rejestrem Długów. Polega głównie na wymianie informacji otrzymanych z instytucji pożyczkowych oraz informacji gospodarczych pochodzących z KRD. Zapewnia to pożyczkodawcom odpowiednią kontrolę klientów, a także zapobiega nadużyciom finansowym. W systemie GetScore znajdują się dane o ponad 7 milionach zobowiązaniach Polaków, a także 91 milionów raportów na temat należności konsumentów.

Jakie dane zbiera GetScore?

System GetScore to bardzo nowoczesne rozwiązanie w branży pożyczkowej, które dzięki współpracy z KRD dostarcza wiarygodnych danych na temat zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. W przeważającej części są to pozytywne informacje, np. o spłacanych należnościach, ale nie brakuje również negatywnych opinii.  Znajdują się tam m.in.:

  • dane osobowe klienta
  • informacje o kulturze płatniczej pożyczkobiorcy
  • historia spłat
  • udzielone oraz nieprzyznane pożyczki
  • aktywne produkty kredytowe i pożyczkowe.

Jak widać zakres funkcjonowania systemu jest bardziej rozbudowany niż dane oferowane przez bazy dłużników czy biura informacji gospodarczej.

Kto trafia do systemu?

GetScore przeznaczony jest dla podmiotów pozabankowych. Znajdują się tam zatem osoby, które ubiegają się o wsparcie finansowe, ale wyłącznie w instytucjach pożyczkowych. Do systemu może więc trafić każdy, kto wnioskuje o pożyczkę bądź chwilówkę. Wystarczy, że podczas wypełniania wniosku zgodzimy się na przekazanie danych, które trafią bezpośrednio do KRD oraz GetScore. Nawet jeśli nie uzyskamy pożyczki, to informacja zostanie przesłana do bazy.

Sposób na skuteczną kontrolę klientów

Każda wiarygodna firma pożyczkowa przed udzieleniem wsparcia finansowego sprawdza swoich klientów w odpowiednich bazach. Jest to jeden ze sposobów zapobiegania nadużyciom gotówkowym przez nieuczciwe osoby, które chcą wyłudzić pożyczkę na czyjeś dane.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here