Nie każda firma dysponuje dużą powierzchnią magazynową. Gdy jest ona ograniczona, nie trzeba jednak załamywać rąk. W jaki sposób można urządzić niewielki magazyn tak, aby oferował dużą przestrzeń do dyspozycji?

Im większy magazyn, tym większe możliwości. Nie oznacza to jednak wcale, że firmy posiadające małe magazyny muszą iść na kompromisy. Odpowiedni plan oraz wyposażenie magazynów pozwalają na osiągnięcie kapitalnego efektu!

Plan magazynu to podstawa

Kupowanie wyposażenia do magazynu bez wcześniejszego przygotowania jego planu nie jest dobrym posunięciem. Istnieje wtedy duże ryzyko, że zakupione wyposażenie magazynów nie będzie pasowało do wnętrza lub będzie trudne w rozlokowaniu, aby korzystanie z przestrzeni było komfortowe. Zatem przed przystąpieniem do zakupów warto poświecić czas na przygotowanie planu magazynu. Pod uwagę trzeba wziąć wtedy między innymi:

  • metraż i kształt przestrzeni
  • rodzaj przechowywanych ładunków i ich wymiary
  • specjalne wymagania dotyczące ich magazynowania
  • preferowany sposób dostępu do przedmiotów

Plan magazynu nie musi być skomplikowany – można wykonać go nawet na kartce papieru, testując różne ustawienia umeblowania.

Odpowiednie wyposażenie do magazynu

Następnie należy dobrać odpowiednie wyposażenie magazynowe. W sprzedaży znajdują się różne rozwiązania tego rodzaju, w tym między innymi:

  • regały magazynowe
  • wygrodzenia siatkowe
  • kosze do magazynowania
  • wózki magazynowe

Do małych magazynów najczęściej wybierane są regał półkowe, które mogą być wyposażone w różne dodatkowe elementy ułatwiające przechowywanie, na przykład kosze, przegrody. Jeśli magazyn ma wysoki strop, można wykorzystać dostępną przestrzeń i wybrać regały wyższe, do których dostęp można uzyskać przez specjalne drabiny. Rodzaj umeblowania dobieramy w zależności od tego, jakie są wymiary ładunków oraz w jaki sposób są one przechowywane – czy są pakowanie w kartony, czy mają być przechowywane luzem, czy mają określone wymagania, na przykład są kruche i narażone na uszkodzenia. Zatem wyposażenie magazynów o mniejszej powierzchni nie musi być skomplikowane – wystarczy odpowiedni projekt i dopasowane umeblowanie, aby uzyskać optymalny efekt!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here