Czy istnieje na tym świecie osoba, która chociaż raz nie popadłaby w problemy finansowe lub po prostu nagle nie potrzebowała gotówki w losowej sytuacji? Podejrzewam, że nie. Bez względu na to, czy potrzebujemy pieniędzy z powodów błahych, takich jak pojechanie na wakacje lub kupno nowego komputera, z powodów losowych, jak na przykład kupno nowej pralki, bo stara się zepsuła,, konieczne jest dobre rozpoznanie rynku.

Być może dopadła nas choroba, która w nasze finanse uderza podwójnie. Leczenie jest bardzo kosztowne, a z drugiej strony uniemożliwia pracę. Będąc na zwolnieniu lekarskim otrzymujemy jedynie 80% wynagrodzenia. Dodatkowo w Polsce istnieje spora szara i czarna strefa. Jeżeli mamy wątpliwą przyjemność należeć do którejś z nich, to niestety nasze zarobki ucierpią jeszcze bardziej.

Jeżeli już znajdziemy się w sytuacji bez wyjścia i będziemy zmuszeni przez życie do wzięcia pożyczki, to jak zrobić to najlepiej? Istnieje powszechny strach przed firmami pożyczkowymi, które bardzo często w przeszłości żerowały na nieświadomości finansowej klientów. Na szczęście te czasy powoli odchodzą do lamusa.

porównanie pożyczek wykres

Na rynku w dalszym ciągu istnieje wiele firm, które oferują drogie pożyczki, jednak wprowadzone przez państwo regulacje powodują, że coraz łatwiej porównać pomiędzy sobą poszczególne oferty. Między innymi dzięki RRSO (realna roczna stopa oprocentowania). Jest to wskaźnik, który pokazuje ile wynosi realne roczne oprocentowanie, czyli uwzględniające wszystkie koszty poboczne.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do banków, które są instytucjami zaufania publicznego i w nich oferty są najbardziej przejrzyste oraz podlegają kontroli instytucji państwowych, na przykład Komisji Nadzoru Finansowemu. Próba zaciągnięcia pożyczki w banku wiąże się jednak z wieloma formalnościami – uruchomienie pożyczki w najgorszym przypadku to co prawda tylko kilka dni, jednak będąc w sytuacji bez wyjścia potrzebujemy środków pieniężnych „na już”.

Po drugie, banki sprawdzają naszą zdolność kredytową oraz historię w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Jeżeli, jak wyżej wspomniałem, pracujemy na czarno lub część wynagrodzenia otrzymujemy „pod stołem”, to niestety może być nam ciężko uzyskać pożądaną kwotę pożyczki. Podobnie sprawa wygląda z BIK – jeżeli w przeszłości nierzetelnie spłacaliśmy swoje zobowiązania (nie tylko pożyczki i kredyty, ale również rachunki za telefon, prąd, telefon itp.), to możemy mieć problem z otrzymaniem pożyczki w banku.

Jeżeli nie spełnimy wymagań stawianych przez banki, można się rozejrzeć wśród instytucji, które specjalizują się w udzielaniu krótkoterminowych pożyczek. Oczywiście w takiej sytuacji pożyczka będzie droższa, gdyż jesteśmy klientami o podwyższonym ryzyku. Mimo wszystko nie należy się obawiać tego typu rozwiązań, a jedyne co trzeba zrobić, to zapoznać się z dokumentami, całkowitymi kosztami pożyczki oraz z opiniami na temat danej firmy w Internecie. Taki rozpoznanie rynku pomoże wybrać ofertę skrojoną do naszych potrzeb.

Kolejnym problemem do rozwiązania jest mnogość ofert. Same banki potrafią mieć w swojej ofercie po kilka rodzajów pożyczek. Jeżeli przemnożymy ilość ofert oferowanych przez jeden podmiot przez liczbę firm na rynku, to okaże się, że na analizę rynku musielibyśmy poświęcić dziesiątki godzin! Problem ten został dostrzeżony, a ponieważ życie gospodarcze nie lubi próżni, powstały specjalnie porównywarki, które ułatwiają porównanie pożyczek. Wystarczy ich poszukać w Internecie!

porównanie pożyczek

W takiej porównywarce wpisujemy wszystkie warunki, które chcemy, aby spełniła pożyczka: długość pożyczki, kwota, możemy zaznaczyć, czy posiadamy odpowiednią zdolność kredytową lub czy chcemy wyłączyć konieczność sprawdzania historii w BIK. Dzięki temu otrzymamy oferty w 100% skrojone do naszych potrzeb wraz z doskonałym podsumowaniem. Właśnie za pomocą wskaźnika RRSO, który pokazuje całkowite koszty pożyczki. Dzięki porównaniu pożyczek odsiejemy z pola widzenia te oferty, które zupełnie nas nie interesują. Zostanie być może 10-20 ofert, spośród których odrzucimy te najdroższe.

Osobiście polecam wybrać 5 najlepszych pod względem kosztów ofert i dobrze je przeanalizować pod kątem zaufania do firmy (opinie w Internecie), przeczytać odpowiednie dokumenty, aby nie dać się „złapać” w jakąś ukrytą pułapkę oraz sprawdzić w jaki sposób pożyczka jest udzielana i w jakim czasie. Być może sprawę uda się załatwić za pomocą Internetu, a potrzebne do życia środki finansowe znajdą się na naszym koncie już kolejnego dnia roboczego!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here