Aby zarabiać na wynajmie mieszkania, nie wystarczy jedynie zakupić przestronny lokal. Jak mówi stare przysłowie, diabeł tkwi w szczegółach. Lokalizacja, rozkład pomieszczeń, wyposażenie i wreszcie piętro – wszystkie te czynniki mają wpływ na wysokość uzyskiwanego zysku.

Optymistyczne dane płyną z raportu NBP

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto zakupić mieszkanie pod wynajem, to powinieneś wiedzieć, że według NBP aktualna sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo dobra. Według specjalistów właściciele lokali zakupionych na kredyt mają możliwość spłaty zaciągniętego zobowiązania właśnie z zysków pochodzących z wynajmu mieszkania[1].

Aby uzyskać jak największy zwrot z inwestycji, mieszkanie powinno być położone w atrakcyjnym miejscu. Zainteresowanych wynajmem mieszkania najłatwiej znaleźć w dużych miastach, np. Wrocławiu. Właśnie tam aktywnie działa spółka Vantage Development – wrocławski deweloper, w ofercie którego dostępnych jest wiele nowych mieszkań.

Zarabianie na wynajmie a poszukiwania mieszkania

Jest kilka czynników, które mają wpływ na wysokość zysku uzyskiwanego z wynajmu mieszkania. Według ekspertów najistotniejsze są:

  • położenie mieszkania

Z punktu widzenia potencjalnych najemców lokalizacja ma kluczowe znaczenie. Dostęp do komunikacji miejskiej, odległość od centrum czy infrastruktura wokół osiedla przekładają się na atrakcyjność oferty. Wrocławski deweloper Vantage Development proponuje m.in. mieszkania w ramach inwestycji Promenady Wrocławskie, które są położone w odległości ok. 10 minut od Rynku;

  • metraż i rozkład pomieszczeń

Wielkość mieszkania powinieneś określić mając na względzie docelową grupę najemców. Jeżeli będą to single i rodziny z jednym dzieckiem, to optymalnie będzie zainwestować w mieszkanie o metrażu od 30 do 40 m kw. Kupujesz mieszkanie zlokalizowane tuż przy uczelni? Wybierz większy lokal, a będziesz mógł wynajmować pokoje studentom. Wrocławski deweloper Vantage Development w ramach inwestycji Dorzecze Legnickiej oferuje ponad 200 mieszkań o metrażu od 25 do 95 m kw.;

  • piętro i wyposażenie

Dla wielu osób poszukujących mieszkania znaczenie ma także piętro (np. rodziny z małymi dziećmi preferują mieszkania na parterze) i to, czy mieszkanie jest w pełni wyposażone. Zmotoryzowani najemcy mogą też zwrócić uwagę na dostęp do miejsc parkingowych.

Dopiero, gdy weźmiesz pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, wybierzesz mieszkanie pod wynajem, które będzie miało szansę się zwrócić. W ten sposób zapewnisz sobie też maksymalny zwrot z inwestycji.

[1] Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w I kwartale 2018 r., https://www.nbp.pl/publikacje/rynek_nieruchomosci/ceny_mieszkan_03_2018.pdf (dostęp 14.12.2018).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here